השתלת שיניים ביום אחד – למי זה מתאים?

האפשרות לבצע השתלות שיניים ביום אחד מהווה פתרון מהיר למצבים של מחסור בשיניים בכל גיל. תוך ביקור אחד במרפאה המטופל עובר הליך שיקום מלא הכולל עקירה של השן הקיימת, החדרת השתל והתקנה של שן חלופית חדשה. הטכניקה החדשה מקצרת משמעותית את התהליך, ובחלק מהמקרים גם זולה יותר בהשוואה לטכניקת ההשתלה המסורתית הדורשת כמה וכמה ביקורים במרפאה.

עם אפשרות לחסוך בזמן, לצמצם את מספר הביקורים במרפאה וגם ליהנות ממחירים זולים יותר, השתלות שיניים ביום אחד הפכו לבחירה של רוב המטופלים. מספר חודשים לאחר ביצוע ההשתלה יש להגיע לבדיקת ביקורת במהלכה תוחלף השן הזמנית בכתר קבוע.

יתרונות השיטה

אם אתם חוששים כי טיפול ביום אחד יהיה פחות יסודי או איכותי, חשוב שתדעו שאחוזי ההצלחה של טיפולי השתלה ביום אחד זהים לחלוטין לאלו שמתבצעים בשיטה המסורתית ההדרגתית. שביעות הרצון של המטופלים מהטיפול גבוהה יותר בקרב אלו שעברו את הטיפול המהיר ביום אחד. מטופל שעובר השתלה ביום אחד נכנס אל המרפאה ללא שן ויוצא ממנה עם שן זמנית. הוא אינו נדרש להסתובב עם שתל חשוף בפה ללא כתר כמו בשיטת הטיפול המסורתית.

מי מתאים לביצוע השתלת שיניים ביום אחד?

על מנת להבטיח את התוצאות הטובות ביותר על הרופא לבצע תחילה כמה בדיקות התאמה. הסיכויים להצלחת הטיפול מושפעים מאיכות העצם באזור, עישון, שימוש בשתלים ארוכים בהעדר עצם, צורך בהליך כירורגי מורכב. במקרים בהם צפויים סיכויי הצלחה בינוניים עד נמוכים, על רופא השיניים לעדכן בכך את המטופל, להסביר ולהציע במידת האפשר אפשרויות טיפול נוספות.

השתלת שיניים ביום אחד

 

אלו בדיקות יש לבצע לפני תחילת הטיפול?

צילום CT מאפשר לרופא לחזות במבנה של העצם ומיקום של העצבים באזור בו יותקן השתל. טכנולוגיה חדישה מאפשרת היום ביצוע סריקה דיגיטלית הכרוכה בפחות חשיפה לקרינה. צילום מתבצע ברוב המקרים במכוני צילום חיצוניים למרפאת השיניים.

טרם תחילת הטיפול יש לכל מטופל זכות מלאה לקבל הסברים על השתל, הדרך בה הוא מוחדר לחניכיים, שימוש בחומרי הרדמה, תופעות לוואי, תקופת החלמה צפויה וסיכויי הצלחה. המידע אותו מקבל המטופל לפני הטיפול מחזק את האמון שלו ברופא ואת המחויבות להצלחת הטיפול.

החלמה ושיקום הפה לאחר השתלת השיניים

כאבים, רגישות, נפיחות ואדמומיות צפויים באזור בו הוחדר השתל למשך מספר ימים. במידת הצורך ימליץ הרופא על שימוש במשככי כאבים. תקופת ההחלמה לאחר החדרת השתל זהה במקרים של השתלת שיניים מסורתית בשלבים ובמקרים של השתלות שיניים ביום אחד. במשך מספר ימים לאחר הטיפול מומלץ יהיה להרבות במנוחה ולהימנע מאכילת מזון קשה. כדאי לתת עדיפות למזון רך ולא חם מאוד. את צחצוח השיניים באזור יש לבצע בעדינות.

כחצי שנה לאחר החדרת השתל והתקנת השן הזמנית תוזמנו אל המרפאה לבדיקת ביקורת והחלפה של השן הזמנית בכתר סופי שהוכן בעבורכם בהתאמה אישית. במקרים בהם מופיעים כאבים או סימנים של דלקת באזור השתל יש לפנות בהקדם אל המרפאה.