רופא שיניים – טיפולים ביום אחד או יותר?

בחירת רופא שיניים

מי שעוקב אחר תחום רפואת השיניים, לא יכול שלא לשים לב שבשנים האחרונות, יש נטייה לערוך מגוון רחב של טיפולים ביום אחד. רופאי שיניים רבים מציעים אפשרויות שכאלה, במקום לחזור ולהגיע למרפאה שוב ושוב לצורך טיפולים מסוימים, הם מציעים להגיע אליהם לטיפול ביום אחד. השאלה היא, מתי זה נכון והאם זה באמת משתלם.

כשאנחנו הולכים אל רופא שיניים לצורך טיפול כזה או אחר, אנחנו מגיעים לא פעם בחשש גדול שמא הטיפול יכאב או יסתבך ואז נצטרך לחזור אליו. זה נכון בפרט כשאנחנו מגיעים אל צורך בדיקה תקופתית, אשר כשלעצמה איננה כואבת לרוב, אך היא עלולה להוביל למסקנות שיש לבצע טיפול מקיף שיימשך זמן מה והוא סביר להניח יכאב.

רופא שיניים בוחר להתמודד עם סיטואציה שכזו דרך הצעה לטיפול שייערך במהלך יום אחד, כך אנחנו לא נצטרך לחזור אליו שוב ושוב, להתמודד עם הפחד, להתמודד עם החשש מפני הכאב ואי הנוחות, אם תרצו, גם עם החשש להתמודד עם טראומות ישנות שקשורות לטיפול.

בדרך כלל, טיפולים שנערכים במסגרת יום אחד הם כאלה שאינם דורשים, מן הסתם, המתנה או כאלה שאינם דורשים שילוב של גורמים נוספים בטיפול (למשל טכנאים אשר אמורים להכין מודלים מסוימים עבור הטיפול). יש מקרים בהם שילוב כזה הוא אפשרי, בתנאי שהשלב הראשון של הטיפול נערך ביום מסוים, ושאר הטיפול נערך ביום אחר, זה נכון במקרים של השתלות שיניים למשל.

על מנת שנוכל לפנות אל רופא שיניים לצורך טיפול מקיף ביום אחד, אנחנו נבחן כעת את הנקודה מתי נכון לעשות את זה.

מתי זה נכון לבצע טיפול ביום אחד

מן הסתם, השיקול הראשון שלנו צריך להיות מקצועי. רופא שיניים טוב ומנוסה ידע להמליץ בפנינו מתי לעשות את זה וכיצד. לא בכל תנאי זה נכון. הרי יש מקרים בהם יש צורך להמתין בין טיפול לטיפול, יש גם מקרים שהתגובה של המטופל למגוון טיפולים ביום אחד או לטיפול אחד ארוך, לא יהיה טוב ולכן השיקול הראשון יהיה מקצועי.

רופא שיניים ידע לקחת בחשבון את האופן בו אנחנו מתמודדים עם הטיפול באופנים שונים. נניח ואנחנו מתקשים להגיע אליו, בין אם זה מסיבות של טראומות ישנות ובין אם זה מסיבות פרקטיות של זמן ומרחק, אז יהיה נכון מצידו להציע לנו לבצע טיפול שיניים אחד מקיף ובכך אנחנו גם לא נצטרך להתמודד בכל פעם עם התחושה הלא נעימה של הטיפול, וגם אנחנו נוכל להתמודד עם הצד הפרקטי שלו, בין אם זה השקעה של זמן, כסף וכדומה.

צריך לומר, במקרים מסוימים הרופא יבחן את הנושא גם על פי משתנים של גיל וגם על פי השאלה, האם מדובר בטיפול חד פעמי הוא חלק מטיפול נרחב שיש לו לוח זמנים ברור ומוגדר.