התמודדות עם כאבי גב

כאבי גב עליון ותחתון

כאב בגב יכול להיגרם ממספר גורמים, כולל פציעות בשרירים, במפרקים, בדיסקים וברקמות אחרות. הכאב מתרחש בדרך כלל בגב התחתון או בגב העליון. זה יכול להיות קל או חמור ועלול להקרין גם לחלקים אחרים של הגוף. במקרים מסוימים, זה עלול לא להיעלם כלל.

כאבי גב הם בעיה נפוצה ויכולים להיגרם ממספר סיבות. ברוב המקרים, אין סיבה אחת למצב זה ולעתים קרובות לא קל לאבחן אותו. אדם צריך להתייעץ עם רופא כאשר הוא חווה תסמינים אלה ואם אפשר לבצע סריקת MRI ובדיקה גופנית גם כן.

אם מדובר בכאב הנובע מפריצת דיסק – יש לזה פוטנציאל לגרום לאי נוחות וכאבים קשים וכרוניים. פריצת דיסק מתרחשת כאשר יש קרע בדופן החיצונית של אחד או יותר מהדיסקים שנמצאים בין החוליות בעמוד השדרה שלך.

כאבי גב ובעיות גב יכולים להיות גורם מרכזי לדאגה ואי נוחות. אדם ממוצע מבלה בסביבות 15% מיום העבודה שלו בישיבה, שלא לדבר על השעות שהוא מבלה בישיבה בבית. כל זמן הישיבה הזה גובה מחיר על בריאות הגב שלך. למרות שלא ניתן יהיה להימנע לחלוטין מכל הבעיות, ישנם מספר דברים שאתה יכול לעשות כדי למנוע מהן לקרות או להחמיר.

כאבי גב הם בעיה נפוצה במערב. ניקח את ארצות הברית לדוגמה אשר בה יותר מ-80% מהמבוגרים יחוו כאבי גב בשלב מסוים בחייהם. ישנן סיבות שונות לכאבי גב אך לרוב זה מסתכם ביישור עמוד השדרה, התכווצויות שרירים ובלאי בעמוד השדרה. חלק מהסיבות השכיחות ביותר לכאבי גב כוללות פריצת דיסק, מתיחות או חולשה בשרירים, או חוסר יישור של חוליות.

במאמר זה נסקור כמה מהפתרונות המובילים לכאבי גב של כירופרקטורים ופיזיותרפיסטים שיכולים לעזור לך לחיות חיים נוחים יותר עם פחות כאבי גב תחתון וללא כאבי גב עליון.

כשיש לך כאבי גב, אתה לא לבד. זוהי אחת מבעיות הבריאות הנפוצות ביותר בעולם. יש אנשים שסובלים מכאבי גב כל יום, בעוד שלאחרים יש את זה רק פעם בכמה זמן. ייתכן שיש לך תסמינים אחרים, כמו עקצוץ או חוסר תחושה ברגליים או ברגליים.

כאבי גב יכולים לקרות לכל אחד – אפילו לילדים ובני נוער! אבל בדרך כלל זה משתפר עם מנוחה וטיפולים ביתיים פשוטים.

האם אתה יודע מה גורם לכאבי גב? עמוד השדרה שלך מורכב מעצמות רבות הנקראות חוליות המופרדות על ידי דיסקים הפועלים כ"כריות". לפעמים דיסקים אלו יכולים להזיז או לבלוט החוצה בין שתי חוליות, מה שנקרא פריצת דיסק. התוצאה היא התכווצויות שרירים וכאבי גב.

כאבי גב הם אחת הדאגות הבריאותיות הנפוצות ביותר – גם בישראל. הגורמים לכאבי גב הם רבים ומגוונים, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שקיימים יותר מ-1,000 סוגים שונים של בעיות גב כרוניות. למרבה המזל, ישנן מספר שיטות אפקטיביות לטיפול בכאבי גב.

כאבי גב עליון

כאבי גב עליון הם סימפטום שמיוחס לגורמים שונים. הגורם השכיח ביותר לכאבי גב עליון הוא לחץ יציבה, הכולל כריעה או ישיבה עם יציבה לקויה במשך זמן רב מדי. סיבות נוספות הן ארגונומיה לקויה, דלקת פרקים, היצרות בעמוד השדרה, פריצת דיסק, התכווצויות שרירים ופגיעה בעצבים.

ישנם כמה סוגים של כאבי גב עליון:

1) כאבי גב עליון חריפים – סוג זה של כאב נגרם מפציעה חריפה או טראומה פתאומית לעמוד השדרה. זה בדרך כלל נמשך פחות משישה שבועות והופך אינטנסיבי יותר ככל שעובר הזמן.

2) כאבי גב עליון תת-חריפים – סוג זה של כאב מתרחש כאשר הייתה פציעה אך התסמינים עדיין לא הפכו לחמורים. זה יכול להימשך בכל מקום

כאבי גב תחתון

זה נפוץ לסבול מכאבי גב תחתון. הסיבה לכך היא שהדיסקים הם החומר הספוגי והרך שיכול להינזק או להיות לא במקום.

סוגים נפוצים של כאבי גב תחתון

  1. כאב גב ממקור חולייתי
  2. כאב גב ממקור שרירי
  3. כאב גב ממקור עצבי
  4. כאבים ממקורות שאינם הגב התחתון עצמו

סיאטיקה / אישיאס הוא מהצורות הקשות ביותר של כאבי גב. זה נגרם על ידי עצב צבוט באזור הסיאטי, הכולל את העצב הסיאטי, שריר הפירפורמיס ומבנים אחרים מסביב. זה יכול לגרום לעקצוצים, חוסר תחושה או כאב המקרינים מהישבן במורד הרגל לכף הרגל. סיאטיקה עלולה להיגרם על ידי פריצת דיסק הלוחצת על שורש עצב ביציאתו מעמוד השדרה בגובה עמוד השדרה המותני.

בלט דיסק / פריצת דיסק

פריצת דיסק היא מצב רפואי המתרחש כאשר הרקמה הרכה או העצם לוחצות על העצבים בעמוד השדרה. זה מתרחש כאשר הדיסק ניזוק ומתמוטט. הלחץ על העצבים עלול לגרום לעצב צבוט, סיאטיקה וכאבי גב.

התסמין השכיח ביותר של פריצת דיסק הוא כאבי גב תחתון שמחמירים עם ישיבה או עמידה לפרקי זמן ממושכים. תסמינים אחרים כוללים חוסר תחושה, עקצוץ, סיכות ומחטים ברגליים, ברגליים או בידיים, חולשה ברגליים בכף הרגל או ביד, סרבול וקושי בהליכה או בעמידה ממצב ישיבה.

הטיפול במצב זה עשוי להיות טיפולים לא ניתוחיים כגון טיפול תרופתי, טיפול כירופרקטי ופיזיותרפיה. ניתוח עשוי להיות נחוץ אם טיפול רפואי אינו פועל כדי להקל על הכאב.

דיסקוליוזיס הוא מצב שבו השכבות החיצוניות של הדיסק הבין חולייתי נשחקות. עקב השחיקה נוצרת עם הזמן בליטה בדיסק.

הבלט בדיסק אינו מחייב הופעת תסמינים כלשהם, וברוב המקרים הוא גם אינו מחייב טיפול מיוחד. זהו סוג של מצב מבני שברוב הפעמים לומדים לחיות איתו.

עם זאת, פריצת דיסק יכולה לגרום לתסמינים הדומים לפריצת דיסק, אם כי היא פחות חמורה מפריצת דיסק. קיימים טיפולים רפואיים מתקדמים לטיפול בבלט דיסק ואף בפריצת דיסק. לרוב האנשים הפעולה הרלוונטית והחשובה ביותר מתייחס למניעה – ישיבה נכונה, מניעת עומסים על עמוד השדרה, חיזוק ותחזוק הגוף באמצעות ספורט, תזונה בריאה, מנוחה ושינה מספקת.

טיפול בכאבי גב

הטיפול בכאבי גב הוא תהליך רב מימדי שעשוי לכלול את הדברים הבאים:

– בדיקה גופנית של הגב והמבנים הסובבים אותו.

– טיפולים לא פולשניים הכול לטיפול ע"י חום, קרח ותרגילים טיפוליים.

– תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות, להפחתת דלקת.

– Acetaminophen (Tylenol) או תרופות אחרות לשיכוך כאבים.

– ניתוח או זריקות להקלת הלחץ על שורשי העצבים והפחתת כאבים והתכווצויות שרירים בגב התחתון.

כאבי גב הם בעיה שכיחה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. הטיפול בכאבי גב כולל בדרך כלל תרופות, פיזיותרפיה או ניתוח. תרופות נלקחות כדי להקל על הכאב. פיזיותרפיה מסייעת בחיזוק שרירי הגב וגם מסייעת בשיפור היציבה. הניתוח נעשה ברוב הפעמים רק כאשר יש פריצת דיסק/ים בחוט השדרה אשר גורמת לכאבים עזים עקב דחיסת עצבים.