15 דברים שלא ידעתם על מסכות פנים לקורונה

בשלב זה ברור כבר לכולם כי התפשטות וירוס ה"קורונה" הגיעה גם לישראל ודבר זה יוצר בין השאר עלייה חדה בביקושים למסכות פנים סטריליות. כדי לאפשר התמגנות באופן הגבוה והמירבי מול נגיף ה"קורונה", מוטל עליכם להקפיד ללא פשרות על סטריליות והגיינה ועל שימוש במסכות לקורונה.

בכתבה זו נרכז עבורכם את כל הנתונים שייחלתם למצוא על מסכות הנשימה.

מסכות לפנים

במקרה שטיילתם ברחוב בימים האחרונים, אפשר להניח שהבחנתם בעובדה שרבים עוטים על האף והפה מסכות פנים וזאת בשל משבר הCOVID-19 הנודע גם בשם וירוס הקורונה. לא מאוד נתפלא אם תספרו לנו שניסיתם בעצמכם להשיג מסכות לפנים לצורך התמגנות, ונתקלתם במחירים מופרזים או במלאים ריקים. למעשה, התפשטותו של הנגיף בארץ ובעולם, גרמה להפיכת מסכות לפנים לאחד מהפריטים המבוקשים ביותר בעולם, מה שעודד יצרנים וספקים בכל מקום להביא לעליית מחירים.

אכן, בתקופה האחרונה המסיכות קיבלו מעמד של מוצר מבוקש בכל ארצות העולם הנלחמות בהתפרצות וירוס ה COVID-19.

בעתיד המאוד קרוב אמור להיחנך בארץ הקודש קו ייצור של מסכות העומדות בתקן N95, וזאת בזכות רכש מהיר שערך משרד הבריאות ודרכו התקבלה בחירה ב"שיאון מדיקל" עבור אתגר ייצור המסכות.

לפי הודעת החברה, עד 15 באפריל תושלם הקמת הקו, והוא יזרים לשוק יותר ממיליון מסיכות כל חודש. למרות זאת, בחודש הראשון יוכל הקו להפיק כ-0.8 מיליון יחידות בלבד, ובחודש שלאחריו 1,500,000 מסכות מגן. אם כן, עדיין לא ידוע באיזה אופן מדינת ישראל תשיג את הכמות הנחוצה – ולא נראה שזה יקרה לפני חודש מאי.

הערה קטנה: כל האינפורמציה שנמצאת במאמר זה נכתבה במטרה להעניק לכם הקוראים ידע אינטלקטואלי בלבד, וחלילה הפרטים הרשומים כאן לא מהווים או מחליפים חוות דעת רפואית או חלופה לייעוץ עם גורם מקצועי.

קורונה מסכה על הפנים

לפניכם כמה נתונים חשובים בנוגע למסיכות המגן:

 1. מסיכות הפנים זמינות למכירה בחנויות רבות מספור, כולל בחנויות אינטרנטיות – לדוגמא.
 2. המסיכות ההיגייניות הן מסיכות סטריליות המיועדות למנוע כניסה לחיידקים הנעים באוויר ומשמשות כאמצעי הגנה.
 3. מסכות פנים מסוגלות לעצור כמעט לגמרי את הנטייה לגעת עם הידיים בפנים.
 4. נגיף הקורונה מצליח לעבור מאיש לאיש על-ידי טיפות רוק המותזות לאוויר במהלך שיעול, דיבור וכמובן גם התעטשות.
 5. טרם פרוץ המגפה בארץ, צרור המכיל עשר מסיכות מגן לשימוש בודד עלה כ-10 ₪, ועם הגעת הקורונה ראינו עלייה מטאורית בביקוש מה שגרם להן להיעלם מהמלאי ולאורך פרק זמן כלשהו לא ניתן היה להשיג מזכות טובות. בינתיים מחיר מסכות המגן הספיק לטפס פי 3 ויותר, ובמקרים לא מעטים – רק מסכה בודדת נמכרה ב10 ש"ח (ואנחנו מזכירים לכם שמדובר בסוג הפשוט והחד פעמי של המסכות).
 6. רוב רובם של האנשים שנדבקים בנגיף לא יחושו תסמיני מחלה, לא ירגישו ובשום דרך לא כמי שנדבק בווירוס, אך עלולים להדביק אחרים.
 7. צריך לומר כי מסכות הגנה פועלות בצורה אפקטיבית הרבה יותר כשמשתמשים בהן לצד שמירה על ניקיון עם התמדה, בין היתר בעזרת שטיפת ידיים והימנעות ממגע באזור הפה ושאר אזורי הפנים.
 8. כשיוצאים אל העולם או חולקים אזור מסוים עם הסובבים – יש להיעזר במסכות פנים העומדות בתקן של 95, כגון KN95, N95 ו-FFP2. מסכות פנים אלו נועדו לצמצם את חשיפת הלובש אותן לחלקיקים קטנים הנמצאים באוויר. נשמיות בתקן זה מסננות בהצלחה את רוב החלקיקים באוויר, כ-95% מסך החלקיקים הגדולים מ- 0.3 מיקרון (μm). מסכת מגן יכולה להחזיק בשימוש של עד כ-9 שעות וניתן לעשות בהן שימוש חוזר. מסכה זו מספקת הגנה דו כיוונית, אף על האדם העוטה אותה וגם על הסביבה וזה בין היתר בדיוק מה שהופך אותה למומלצת ביותר לעניין מגפת הקורונה.

  גם המונה ליזה כבר מתהדרת במסכה כמו כולם...
  גם המונה ליזה כבר מתהדרת במסכה כמו כולם…
 9. בנסיבות חריגות, כשאין בנמצא מסכות פנים, מומלץ לשקול באין ברירה אחרת לאלתר מסכות לפנים מתוצרת ביתית.
 10. על פי הנחיות משרד הבריאות, כולם מחויבים ללבוש מסכות פנים באזור הציבורי, ובמיוחד באזורים בתוכם יש תנועה הומה של בני אדם – נכללים בזאת סופרים ופארמים למיניהם, תחב"צ ובסביבת העבודה. אם עד היום הייתה לנו אפשרות בחירה האם לחבוש מסיכת פנים בכל פעם שאנחנו יוצאים מפתח הבית, לאחרונה השתנתה בהוראות הממשלה וקיימת חובה לחבוש מסכה בכל פעם שאנו יוצאים לשטח ציבורי, ואף קיים קנס בגובה 200 ש"ח למי שלא חובש מסכה על הפנים.
 11. מסכה לפנים נגד חיידקים, או לחלופין נשמית עם פילטר, עשויה לסייע בעצירת החיידקים אם כי היא פחות עוזרת למי שיש זקן. אכן כך – חבישת מסכות לפנים ונשמיות לא מועילה לגברים שיש להם זקן או זיפים ארוכים. בעיה נוספת עם מסכות לפנים בעלות פילטר היא חוסר הגנה על הסביבה ולמעשה מתאפשרת פליטת חומרים באופן נורמלי מזה שעונד אותה, לעבר הסובבים.
 12. לפי מכון דוידסון, שהתעסק האם מסכות פנים, כגון מסכות מגן נשימתיות, עוזרות לזה שחובש אותן להפיץ את הוירוס ויכולות לשמש כמסכה נגד חיידקים, או מסכה לקורונה. על פי נתונים שפורסמו לאחרונה על-ידם, הדבקה טיפתית מתרחשת בזמן התעטשות או שיעול של נשא. ברוב המקרים נוצרות טיפות יחסית גדולות, שעלולות להדביק מישהו אחר (אם כי תיתכן גם הדבקה באופן שמערב משטחים).
 13. עוד לפני שמדברים על מסכה נגד קורונה, כדאי לוודא שמקפידים על משמעת הגיינית גבוהה -בראש ובראשונה שטיפת ידיים לאחר כל חשיפה אפשרית ואם מתעטשים, לוודא שאתם מתעטשים לתוך ממחטה ובמינימום לכיוון המרפק.
 14. מסכות לפנים להגנה על דרכי הנשימה והפה יעילות כנגד חלקיקים הנישאים באוויר, אך אינן מסוגלות להגן מפני גזים ואדים, ומכיוון שכך מדורגות אחת מתחת למסכות גז ומסכות אב"כ כמו אלו הזכורות לנו ממלחמת המפרץ.
 15. ארגון הבריאות העולמי הורה שרק מי שיש לו את הוירוס חייב להשתמש ב מסיכה, מתוך במטרה לצמצם את הפצת הוירוס שלו – או אנשים שבאים במגע קרוב עם בני אדם אחרים שנדבקו בנגיף.