ניהול סטרס

ניהול לחץ

עולם הלחוץ בו אנחנו חיים, כשכל דד ליין מתפרש כסכנת חיים, וכשכל צפירה בכביש מכניסה אותנו ללחץ אנחנו נמצאים במצב של סטרס מתמשך. ואנחנו לא לבד. על פי ההערכה, למעלה מ-100 מיליון אמריקאים סובלים מסטרס מתמשך וכתוצאה מכך מפגיעה במערכות שונות בגופם.

מצב של סטרס הוא חלק אינטגרלי מחיי היום יום. זוהי תגובה טבעית של הגוף שלנו לאיום עליו. כשאנחנו בלחץ מופעל בגופנו באופן מיידי מנגנון של "הילחם או ברח" במהלכו מופרשים הורמונים שנועדו לעזור לנו להישאר ממוקדים, לשרירים שלנו לפעול טוב יותר לדמנו לזרום מהר יותר ולנשימה שלנו להיות מואצת. כלומר, כל מה שהאדם הקדמון (ולפעמים גם המודרני) היה צריך כדי להימלט על נפשו או להילחם על מנת להציל את חייו.

למה כל כך חשוב לטפל בסטרס מתמשך?
במצבי לחץ, מופרש מגופנו הורמון האדרנלין. כשזה קורה, רוב הדלק הולך למערכות שחיוניות לנו לבריחה: ריאות, שרירים ומוח. רמות הסוכר עולות כדי לספק אנרגיה לשרירים ולמוח, קצב הלב עולה וגופנו אוגר נתרן ונוזלים.
מנגד, שאר המערכות בגופנו עוברות להילוך איטי. מערכות אלה הן מערכת העיכול, מערכת החיסון, המערכת ההורמונלית ומערכת כלי הדם הפריפריאלית.
כלומר, במצב של סטרס מתמשך, תהיה פגיעה באחת המערכות שללו, שעלולה להתבטא בהשמנה (בעיקר בטנית) חוסר איזון הורמונלי (תסמונת קדם וסתית, בעיות פוריות, תפקוד לקוי של בלוטת התריס), פעילות לקויה של מערכת העיכול (גזים, עייפות אחרי האוכל, עצירות, מעי רגיש), מערכת חיסון ירודה (נטייה לחלות בוירוסים, חיידקים, או אלרגיות ומחלות אוטואימוניות), יתר לחץ דם, טרשת עורקים, אסטמה, סוכרת, ואפילו סרטן.
כמו כן, עשויות להתפתח הפרעות נפשיות כמו דכאון, חרדות והפרעות שינה.

אוקיי, גיליתם שאתם חיים בסטרס מתמשך…. מה עושים?
מאחר ונכון להיום אי אפשר להביא לבוס פתק מהרופא בו הוא יבקש ממנו לא להכניס אתכם ללחץ, לכן כדאי לדאוג לניהול נכון של המתח בחייכם על מנת להישאר בריאים ושפויים.
הדרכים המיידיות להרגעה הן צמחי מרפא, דמיון מודרך, שמנים מרגיעים וטיפולי מגע שיכולים להעלים את המתח באופן מיידי ולעזור לתמוך במערכות בגוף בזמן מתח מתמשך.
במקביל, כדאי לחזק את התשתית על ידי תזונה שמתאימה למצבי סטרס ולהימנע לחלוטין ממאכלים מעוררי מתח שעלולים להחמיר את הבעיה.

אז  נכון, אנחנו חיים בתקופה לחוצה, ואי אפשר לברוח לאי בודד ולחיות חיים נטולי דאגות (חוץ מזה, מי אמר ששם לא יהיו לכם דאגות?), מה שאפשר לעשות זה ללמוד לעבוד עם מה שיש. הקדישו כמה דקות ביום כדי להירגע, ותראו איך איך משתפרת איכות חייכם ובריאותכם.