פילאטיס שיקומי

פעילות גופנית ממלאת תפקיד חשוב בכל הליך שיקום גופני או נפשי. שיטת הפילאטיס משמשת מזה שנים רבות אופציה ראשונה לאימון גופני לשיקום לאחר פציעות. שיטת הפילאטיס המקורית נולדה מתוך צורך לעצב טכניקות אימון מתאימות לשיקום של פצועי מלחמה. פילאטיס שיקומי הוא הגרסה המודרנית של הפילאטיס הקלאסי ששימש טכניקת אימון שיקומי תומך, מרכיבים אותו תרגילים קלאסיים יחד עם דיסציפלינות מתחום הפיזיותרפיה והרפואה הסינית.

 

מי המציא את הפילאטיס?

שיטת האימון הפופולרית נולדה במהלך מלחמת העולם הראשונה. השיטה פותחה על ידי אדם בשם פילאטיס שעסק בטיפול בפצועי המלחמה וחיפש טכניקת אימון מתאימה לשיקום הגוף והנפש. פילאטיס היה גרמני שנכלא באנגליה במהלך המלחמה. הוא טיפל בפצועי מלחמה וחולים גרמנים במחנה לתושבים בו נכלא על ידי האנגלים. בהמשך העתיק פילאטיס את מקום מגוריו לניו יורק. הוא הקים שם סטודיו לריקוד בו שיטות פילאטיס שימושו רקדנים שסבלו מפציעות, וחיפשו את הדרך להמשיך להתאמן תוך שיקום ותמיכה בתהליך ההחלמה.

 

הבסיס של הפילאטיס

העקרונות עליהם מתבססת השיטה מתמקדים בשליטה של המוח בגוף תוך ביצוע מדויק של פעולות ספציפיות. על כל פעולה חוזרים כמה פעמים ללא התשה של השריר וללא מאמץ יתר. השיטה מתמקדת בפעילות של השרירים המייצבים בגוף ומשלבת נשימה נכונה ובריאה כחלק בלתי נפרד מהתרגיל. התרגילים מחזקים את השרירים, משפרים את גמישות המפרקים ומקלים על מצבים של מתח נפשי.

 

מהו פילאטיס שיקומי?

הגרסה השיקומית של הפילאטיס מתבססת על עקרונות השיטה ואף מחזירה אותנו אל הפילאטיס האותנטי. הטיפול מתחיל בתשאול אבחוני וממשיך אל התאמה של תרגילים ומכשירי פילאטיס לאימון בריא ומשקם. האימון כולו מתבצע ללא גרימת כאב וללא מאמץ יתר של השרירים. אימון פילאטיס שיקומי מוכיח שאפשר וצריך לחזק את השרירים ולייצב את הגוף גם בתקופת החלמה מניתוח או פציעה.

 

למי זה מתאים?

אימון בשיטת פילאטיס שיקומי נותן מענה לגברים ונשים בכל הגילאים הסובלים ממגוון רחב של פתולוגיות. בעבור כל מטופל נבנית תוכנית אימון אישית בהתאם למצבו, רמת הכאב, יעדים, מטרות ואפיקי שיקום. אימון פילאטיס משקם אידאלי במקרים של פציעות הגורמת לפגיעה בטווחי התנועה, שליטה שרירית מוגבלת, יציבה לקויה, עומס על מערכת השלד, קושי בתנועה וכאבים.

פילאטיס שיקומי נבחר כשיטת אימון מועדפת במקרים בהם יש צורך בשיפור בטווחי התנועה, חיזוק ואיזון השרירים, שיפור שיווי המשקל, תיקון תנועות לקויות של הגוף, זירוז תהליכי ההחלמה הטבעיים של הגוף וחזרה מהירה ככל האפשר לתפקוד תקין של גוף ונפש.

הטיפול מומלץ במקרים של כאבי גב, שיקום לאחר פציעות עמוד שדרה, כאבי כתפיים וכאבי צוואר, אוסטאופורוזיס, שיקום לאחר ניתוח (מתאים לשיקום הנדרש לאחר ניתוח סרטן שד), פיברומיאלגיה, שיקום לאחר פציעות ספורט, שיקום רקדנים לאחר פציעה. נשים הרות ונשים אחרי לידה מוצאות גם כן את הגרסה השיקומית של הפילאטיס יעילה וחיונית לשיקום הגוף.