פלאי הרפואה הסינית

רפואה סינית

הרפואה הסינית קיימת כבר מאות רבות של שנים והיא משמשת לטיפול במצבים רבים ושונים. יש הטוענים כי כבר לפני כ-5,000 שנה שימש הקיסר הסיני שן-נונג עשה שימוש במה שאנו מכנים רפואה סינית. כיום רפואה זו נמצאת בשימוש ברחבי העולם לטיפול במגוון מצבים בריאותיים, מירידה במשקל ועד סיוע בהתמודדות עם מחלות כרוניות.

הרפואה הסינית, הידועה גם בשם TCM, היא מערכת ריפוי עתיקה אשר נהוגה בסין כבר למעלה מ-3,000 שנה. במערכת רפואה זו, האבחון והטיפול בחולה מבוססים על תורת היין והיאנג. הרפואה הסינית משמשת לטיפול במצבים שונים כמו כאבי ראש, דיכאון, סוכרת או לחץ דם גבוה. היא משמשת גם לטיפול בחולי סרטן ולפי אחד המקורות שבדקנו, מדובר על אחוזי הצלחה הנעים בין 50-75%.

רפואה סינית היא צורת ריפוי עתיקה. ניתן לאתר את שורשי המסורת שלו לפני למעלה משלושת אלפים שנה לפילוסופיה הטאואיסטית ולקנון הרפואה של הקיסר הצהוב. מדובר בטיפול לא פולשני המאזן את זרימת הצ'י (צ'י) בגוף על ידי שימוש במגוון טכניקות כמו דיקור, אקופרסורה, צמחי מרפא, תזונה סינית, כוסות רוח, שיאצו, טווינה, מוקסה וטאי צ'י.

רפואה סינית לוקחת בחשבון ומטפלת במרכיבים שונים בחיינו, מהבריאות הפיזית ועד לרגשות ולרווחה הרוחנית. גישה הוליסטית זו לבריאות נפשית ופיזית היא מה שמייחד אותה מצורות אחרות של רפואה.

במאמר זה נסקור את תת-התחומים או שיטות-הטיפול העיקריות של הרפואה הסינית.

דיקור סיני

דיקור סיני היא שיטת רפואה סינית מסורתית אשר פותחה במאה השנייה לפני הספירה. הרעיון מאחורי הדיקור הוא שיש קווים בלתי נראים בגוף. קווים אלו, הנקראים מרידיאנים. הם נושאים אנרגיה לאורך הגוף ושומרים על איזונו. אם אחד המרידיאנים הללו נחסם או חסר, זה יכול לגרום לכאב בחלק מסוים בגוף. דיקור סיני עוזר לשחרר את חסימת המרידיאנים הללו, מסייע בהחזרת האיזון והפחתת הכאבים באותו אזור בגוף.

דיקור סיני הוכח כמסייע במצבים כגון כאבי גב וצוואר ומיגרנות. יש לו גם השפעה חיובית במצבים של הפרעות עיכול כמו תסמונת המעי הרגיז (IBS) ועצירות. בנוסף, חלק מהאנשים מאמינים שדיקור יכול לעזור בירידה במשקל על ידי שיפור זרימת הדם והגברת קצב חילוף החומרים. מעל הכל, ניתן לראות כי יעילות הדיקור נובעת מיכולתו לשחרר אנדורפינים הפועלים כמשככי כאבים טבעיים בגוף.

השימוש בדיקור סיני נפוץ באסיה וידוע כאחת מהצורות המסורתיות לטיפול במחלות. בעידן המודרני הדיקור הסיני התפשט והגיע לכל העולם.

בסין, אנשים רבים משתמשים בדיקור סיני כדרך למנוע מחלות ולא כריפוי.

טרום הטיפול, על פי רוב מבוצע תשאול על ידי רופא על מנת ללמוד על התסמינים שלך. הוא יאבחן את מצבך הבריאותי לרוב באמצעות שיחה ובדיקת דופק ולשון וזאת לפני הטיפול במחטים ועל פי הצורך עשוי להמליץ על טיפול בשיטות אחרות.

ניתן לחלק את תהליך הדיקור לארבעה שלבים:

1) מציאת המיקום הנכון עבור כל מחט
2) הכנסת מחטים עדינות לגופך – הן עשויות לגרום לעקצוץ רגעי קל
3) שכיבה – המטופל מתבקש להימנע מתזוזה
4) הוצאת המחטים מגופך

צמחי מרפא

צמחי מרפא הם צמחים שיש להם כמה סגולות רפואיות. הם יכולים לשמש לטיפול במחלות ומחלות שונות.

צמחי מרפא ממלאים תפקיד עצום בטיפול במחלות נפוצות כמו:

  • התקררות ושיעול
  • שלשול
  • דיזנטריה
  • כאבי ראש ומיגרנה
  • עצירות

ההיסטוריה הארוכה של שימוש בצמחים אלה כתרופה היא עדות מספקת ליעילותם. השימוש בצמחי מרפא תועד בטקסטים מימי הביניים מכל רחבי העולם, למשל באיורוודה (רפואה הודית), וגם ברפואה הסינית המסורתית (TCM).

לאורך ההיסטוריה, עשבי תיבול שימשו הן למטרות רפואיות והן למטרות קולינריות. הם נחשבים לצורה הקדומה והראשונית של התרופות.

למרבה הצער, השימוש בצמחי מרפא כבר אינו פופולרי כפי שהיה פעם מאז השתלטות התרופות המודרניות. התרופות של ימינו זמינות יותר ומגיעות במחיר סביר יותר וזו הסיבה לפופולריות שלהן. עם זאת, יש אנשים שעדיין מעדיפים להשתמש בפתרונות טבעיים כגון תמיסות צמחים או תמיסות עם בסיס אלכוהול במקום תרופות מכיוון שהם לא רוצים כימיקלים בגוף שלהם.

צ'י קונג

צ'י קונג היא אומנות לחימה סינית עתיקה המתמקדת בפיתוח צ'י (כוח חיים). האמנות פותחה במאה ה-16 על ידי נזירים בודהיסטים.

אומרים שמקורו של צ'י קונג ממקדש שאולין לפני כ-1500 שנה. היא פותחה כטכניקת הגנה מפני חיות בר, אך היא שימשה גם כטכניקת הגנה עצמית להתנגדות לכליאה או עינויים. המטרה המקורית של צ'י קונג הייתה לווסת את נשימתם של לוחמים, להקל על העייפות ולחזק את ליבם.

תרגול צ'י קונג (ידוע גם בשם צ'יגונג) הוא חלק מהרפואה הסינית המסורתית אשר נהוגה מאז ימי קדם. ניתן להשתמש בצ'י קונג לריפוי ומניעה. מאמינים שהטכניקה יכולה לעזור לאזן את זרימת הצ'י (אנרגיית החיים) בגוף ולהפיג מתחים ומתחים. תרגול תרגילי צ'י קונג באופן קבוע יכול לשפר את מצב הרוח והבריאות שלך. נמצא שהוא מפחית את לחץ הדם וקצב הלב, תוך הגברת החיוניות ותחושת הרווחה.

טאי צ'י

טאי צ'י היא אומנות לחימה סינית המתמקדת בשחרור ותנועה ויצירת איזון פנימי.

טאי צ'י היא צורת פעילות גופנית שנוצרה כדי לעזור לאנשים לשמור או להשיב לעצמם כוחות, ולשפר גמישות ושיווי משקל. לעתים קרובות היא מתורגלת במטרה להפחית את רמות הסטרס, לשפר את זרימת הדם, לשפר את הבריאות הנפשית. זאת עבודה פנימית לכל דבר ועניין ומטרתה חיזוק הגוף והנפש כאחד.

אמנות הטאי צ'י נוצרה בתחילת שושלת מינג (בערך 1600). הוא נוצר על ידי צ'ן וואנג טינג ששילב עקרונות מאומנויות לחימה קיימות אחרות עם מה שלמד מטקסטים טאואיסטים. התנועות הן רצופות ומעגליות ולא ליניאריות.

ניתן לשלב טאי צ'י בחיי היומיום באמצעות תרגילים שונים שניתן לעשות בבית או במקומות כמו פארקים או מכוני כושר. טאי צ'י היא אומנות לחימה המפורסמת בזכות התנועה האיטית שלה, איכויות המדיטציה וטכניקות הנשימה שלה. טאי צ'י מתורגל בסגנונות שונים, כל אחד עם סט טכניקות משלו כדי לעזור לתלמידים להגיע לרמות שונות של מיומנות. מאמינים שהטאי צ'י מקורו בסין בתקופת שושלת מינג בזמן שהרופאים חיפשו אלטרנטיבות לתרופות שיניבו השפעות טיפוליות רצויות.

כאמור, ישנם יתרונות רבים שמגיעים מטאי צ'י כולל שיפור באיזון, חסינות, בריאות לב וכלי דם וירידה ברמות הלחץ.

תזונה סינית

התזונה הסינית לא כל כך שונה מהתזונה המערבית. לתזונה הסינית אין תקנות לגבי סוגי המזון שאתה יכול או לא יכול לאכול.

ההבדל הוא במזונות המותאמים אישית לכל אדם.

מנות מערביות מסורתיות כמו פיצה, המבורגרים ופירה נחשבות ל"מזון מהיר" בסין, לא משהו שנהוג לאכול על בסיס קבוע (אם כי אפשר למצוא סוגי מזונות כאלה). מזונות שנאכלים לעתים קרובות יותר בסין הם אורז, אטריות, טופו (טופו קיים בהרבה סוגים), ירקות (בעיקר ירקות עלים ירוקים), ביצים (בעיקר ביצים מבושלות) ופירות ים.

מזונות פופולריים נוספים בסין הם עשבי תיבול ותבלינים כמו רוטב סויה (שמכיל בדרך כלל פולי סויה או שמן סויה), משחת פלפל צ'ילי עם שום, רוטב צדפות, משחת שעועית, ועוד.

רבות מהדיאטות והמגמות בעולם התזונה המערבי, כולל התזונה הים תיכונית, התזונה הטבעונית, והתזונה הקטוגנית – מבוססות כולן על מאכלים סיניים מסורתיים. לדוגמה – בסין, אנשים בדרך כלל לא שותים חלב או אוכלים כמויות גבוהות של מוצרי חלב. ומכיוון שאורז הוא מזון בסיסי בסין, אנשים רבים לא צורכים גלוטן.

כוסות רוח

כוסות רוח שימשה ברפואה הסינית לטיפול במגוון מצבים בריאותיים. אחד השימושים העיקריים שלו הוא לעזור להקל על הצטננות, כאבים מקומיים בשכמות, בגב, בכתף ובגב. נטילת כוס תה חמה עוזרת לבעיות פנימיות כמו אסטמה ופגיעה בנשימה. זה גם מגביר חסינות, מקל על חום ומחזק את הגוף באופן כללי. כוסות רוח היא דרך טובה להקל על כאבי ראש ותסמינים חריפים אחרים שעלולים להופיע לפני תחילת הצירים.

שיאצו

שיאצו הוא טיפול יפני המתמקד בהפעלת לחץ על גוף האדם על מנת לקדם ריפוי.

השם שיאצו נובע מ"שי" שמשמעותו אצבע, ו"אטסו" שפירושו לחץ. זוהי צורת ריפוי עתיקה שמתורגלת באסיה כבר למעלה מ-2000 שנה. המטרה של שיאצו היא לבטל את חסימת האנרגיות כך שהן יוכלו לזרום בחופשיות ברחבי הגוף, מה שיעזור לאנשים להחלים מהר יותר.

ניתן להשתמש בשיאצו במצבים רפואיים רבים ושונים מכיוון שהוא מתמקד במסלולי האנרגיה (מרידיאנים) העוברים בגוף. על ידי הקלת חסימות במסלולים אלו, מטפלי שיאצו מאמינים שזה יפתח את זרימת האנרגיה בכל הגוף ויגביר את החיוניות והרווחה הכללית.

טווינא

טווינה היא שיטת הרפואה הסינית המסורתית המשלבת עיסוי, אקופרסורה ומניפולציה פיזית של תפקודי הגוף. המטרה של טווינא היא לתמרן את הצ'י – או כוח החיים – על ידי מניפולציה של זרימת הצ'י במרידיאנים של המטופל. מתרגלי טווינא מאמינים שמחלה נגרמת מחסימות במרידיאנים אלו והם משתמשים בטכניקות שלהם כדי לבטל את החסימה שלהם. מתרגלים גם מאמינים שמחלות רבות נגרמות על ידי דיסהרמוניה במרידיאנים אלו. הם משתמשים בטכניקות שלהם כדי לאזן אותם אחד עם השני.

מוקסה

מוקסה היא סוג של טיפול בדיקור סיני. זה כרוך בשימוש בצמח המכונה לענה כדי ליצור תחושת צריבה על העור במקומות מסוימים.

הצמח שימש במשך מאות שנים בפרקטיקות רפואיות מסורתיות סיניות וקוריאניות. הוא משמש לטיפול בסוגים רבים ושונים של מחלות ומצבים כגון כאבי קיבה ובטן, מתח שרירים, כאבי ראש ועוד. ניתן לצרוך את המוקסה בצורות שונות כגון גלולה, מקל מוקסה או כוסות מוקסה.

במקרים מסוימים הוא משולב עם טיפולים אחרים כמו דיקור או טיפול בכוסות רוח.

המאמר באדיבות פורטל https://www.zhongyao.co.il העוסק ברפואה סינית, דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה סינית, כוסות רוח, שיאצו, טווינא, מוקסה, טאי צ'י, צ'י קונג, ועוד.