פריקת כתף – מה זה אומר ואיך מטפלים בזה?

מעבר לדלקת בכתף או לשרירים תפוסים לאחר אימון כושר, אחד המצבים הרפואיים השכיחים ביותר בתחום רפואת הכתף הוא פריקת כתף. כדי להבין מהי פריקת כתף, יש להבין תחילה כיצד בנוי מפרק הכתף שנחשב למפרק המורכב והמסובך ביותר בגוף האדם. מפרק הכתף בנוי למעשה משלוש עצמות מרכזיות:

  • עצם הבריח – ממוקמת בצורה אופקית מהכתף פנימה לאזור החזה העליון
  • עצם הזרוע – ממוקמת לאורך הזרוע מהכתף ולאורך הזרוע
  • עצם השכם – ממוקמת בחלק הפנימי התחתון של הכתף באזור החזה העליון

פרט לשלושת העצמות הללו, בכתף תוכלו למצוא גם שלושה מפרקים נפרדים:

  • מפרק הזרוע – מפרק כדורי המחבר בין הבליטה המעוגלת בקצה העליון של עצם הזרוע ובין השקע המעוגל בעצם השכם.
  • מפרק שיא הכתף והבריח – מפרק המחבר בין הקצה החיצוני של עצם הבריח לשיא הכתף שהיא בעצם בליטה בעצם השכם
  • מפרק החזה והבריח – מפרק בתצורת אוכף, המחבר בין הקצה התיכוני של עצם הבריח ובין עצם בית החזה

מעבר לשלושת העצמות ושלושת המפרקים המרכיבים את מפרק הכתף המלא, בכתף אפשר למצוא גם את שרירי הגו-שכם, שרירי השכם-זרוע, השרירים מסובבי הכתף ושריר הדלתא העוטף את מפרק הזרוע. עוד במפרק הכתף עוברים מספר גידים וקצות עצבים שמחברים את היד למערכת השלד ולמערכת העצבים המרכזית של הגוף.

מבנה זה של הכתף, מעמיד לרשותנו את היכולת לשאת משאות כבדים ולבצע פעולות גופניות מאומצות באמצעות ידינו, וכן מאפשר לנו חופש תנועה של 360 מעלות בכל כיוון בכפוף למגבלת יכולת המתיחה של שרירי וגידי הכתף בלבד.

מהי פריקת כתף – מה קורה למפרק הכתף ברמה הפיזית?

אחרי שהבנו ולמדנו על מפרק הכתף, כעת ניתן להסביר בצורה מדויקת את המצב הרפואי שנקרא פריקת כתף. במצב זה מתנתקת למעשה עצם הזרוע מעצם השכם, כלומר עצם הזרוע שהקצה המעוגל שלה מחובר לשקע המעוגל של עצם השכם, מתנתקת למעשה מהחיבור עם עצם השכם, ולמעשה מאבדת את התמיכה ואת כוח הנגד שמספקת לה עצם השכם. במרבית המקרים (כ-95% מהמקרים) של פריקת כתף, מתרחשת פריקה קדמית כלומר עצם הזרוע פורקת לאזור הקדמי של עצם השכם.

במצב של פריקת כתף, עלולות להיווצר פגיעות רקמתיות בשרירים, בעצבים ובגידים העוברים באזור הכתף, ובמקרים מסוימים אף עשויה להתפתח לאורך השנים, אטרופיה שרירית בגין פגיעה בעצב השחי.

כיצד מטופל מצב של פריקת כתף והאם נדרשת התערבות כירורגית?

לו היינו נשענים על סרטי הוליווד כדי להגדיר את צורת הטיפול האופטימלית למצב של פריקת כתף, היינו מגלים שבמרבית המקרים זה לא ממש עובד, זה מגביר את הנזק ההיקפי וזה מסתיים בפריקות חוזרות ונשנות. הרעיון של החזרת הכתף בכוח למקומה הוא רעיון שנכון למצבי חירום בלבד, אך אינו מהווה הטיפול האופטימלי בפריקה של הכתף.

הטיפול המסודר במצב של פריקת כתף מבוסס על עריכת ניתוח במסגרתו מוחזרת עצם הזרוע למקומה, ועל פי הצורך מבוצעים גם תיקונים של רקמות סמוכות שנפגעו בגין הפריקה. לאחר הניתוח יש להימנע מתנועה של הכתף במשך עד 10 ימים, אך חשוב לשמר תנועתיות מינימלית על מנת למנוע מצב של כתף קפואה.

מי מבצע את הניתוח במצב של פריקת כתף?

את הניתוח להחזרת עצם הזרוע למקומה לאחר פריקת כתף, יש לבצע אצל אורתופד מומחה, בעל התמחות ייעודית ברפואת הכתף. מומחה כתף אפשר למצוא בקופת חולים ובבתי החולים השונים, אך אם אתם רוצים להבטיח לעצמכם את הטיפול הטוב ביותר, שימזער את ההסתברות לפריקות עתידיות וימקסם את הליך הריפוי של הרקמות הסמוכות שנפגעו, כדאי מאוד לבחור את הרופא המנתח בצורה ממוקדת.

מרכז כתף ת”א היא קליניקה פרטית, המציעה את כל סוגי הטיפולים השמרניים והכירורגיים בבעיות כתפיים, ובכלל זה מבצעת ניתוחים להחזרת עצם הזרוע לאחר פריקת כתף. הניתוח מבוצע על ידי מומחי כתף בכירים, בהם ד”ר גבריאל מוזס וד”ר ערן ממן. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי אתם יכולים להיות רגועים מבחינת כיסוי העלויות, ואם לא, כדאי לברר את היקף ההשתתפות של קופת החולים בניתוח מעין זה, שאותו בדרך כלל מעדיפות קופות החולים להוציא לגורמים מומחים חיצוניים, ולכן גם נוהגות להשתתף בעלות הניתוח.